Bokstafett på Anna Lindh-biblioteket
Det finns böcker som har betytt mycket i våra liv. Det kan vara böcker vi har läst som unga eller vuxna. Bokstafetten är ett evenemang på Anna Lindh-biblioteket, som görs i samarbete med den högskolepedagogiska funktionen, där lärare och personal på Försvarshögskolan lyfter fram sina största läsupplevelser, både fack- och skönlitteratur.
Bokstafetten invigdes våren 2025 som ett sätt att lyfta främja läsning i en akademisk kontext och arrangeras i samarbete med den högskolepedagogiska funktionen.
I samband med presentationerna kommer det även att finnas bokutställningar i biblioteket med olika teman.
Denna gång är det Helena Hermansson (Lektor, Institutionen för ledarskap och ledning) och Carl Lönnqvist (Militär lärare, Institutionen för krigsvetenskap) som samtalar om sina läsupplevelser.
Datum: 2026-02-05, kl. 15.00 -16.00
Lokal: Anna Lindh-biblioteket
Kontakt: alb@fhs.se
Sidinformation
- Publicerad:
- 2026-01-16
- Senast uppdaterad:
- 2026-01-16